sestdiena, 2011. gada 28. maijs

25 litri

Tā kā 2011 gadā maija beigās, jūnija sākumā tika plānota LAK akvāriju izstāde. Kurā savu dalību bija izteikuši pāris cilvēki, un papildus vēl daži akvārija gatavojās no lietuviešu akvāristu kluba (VAK), tad radās interese izveidot pāris akvārijus, ar kuriem arī es varētu piedalīties šajā izstādē.
Vienīgi, tā kā līdz izstādei ir palikuši tikai pilni 3 mēneši, tad lai akvāriji saaugtu maksimāli labi, biezi un skaisti - radās doma akvārijus veidot kā low tech, bet saaudzēt tos pēc Hi tech principiem.
Lai to sansiegtu izvirzīju sev vairākus mērķus:

 •  Uz 25 litru akvāriju ir uzlikta 30W gaisma
 • Tika ielikta grunts no 2 slāņiem. Pirmajā slānī aquael substrate pro+ un pa virsu pāris centimetru beizs akmentiņu slānis. 
 • Vēlāk tiks pieslēgta CO2 sistēma (Cerams! :D)
 • CO2 un lielais gaismas daudzums nozīmē, ka būs nepieciešama arī mēslošana, visticamāk pēc T.Barra metodes principiem.
 • Par filtru izmantoju aquael mini filtriņu, kas principā jau nav nekāds filtrs, bet vairāk kalpo, kā ūdens kustības radītājs. 
 • Pēc izstādes mēģināšu šo akvāriju padarīt par eksperimentu un no hi tech tipa akvārija pārveidot par low tech tipa akvāriju, kas varētu būt neliels izaicinājums, un noteikti ietekmēs akvārija bioloģisko līdzsvaru.
 • Ņemot vērā iepriekšējo mērķi - zivju skaits nevar būt maksimālais, kādu būtu iespējams uzturēt, ja akvārijs visu laiku tiktu uzturēts ar stipru gaismu, CO2 un mēslojumu. Zivju daudzums tiks izvēlēts, it kā akvārijs būtu low tech tipa, jo ir doma to par tādu pārtaisīt pēc izstādes.
 •  Vēl neesmu izšķīries par akvārija filtru. No sākuma uzstādīšu aquael mini filtriņu. Kas patiesībā jau tikai tāds ūdens dzenātājs tik ir. Ar filtrēšanu tam maz sakara.
Pirmajā slānī ielieku aquael substrate pro+ - visu iepakojumu, kas arī ir paredzēts uz 25 litriem.
Tālāk pārberu ar pāris cm biezu kārtu drupinātu akvārijiem paredzētu melnu grunti un papildus vēl pieleju duļķes, kuras ieguvu pēc filtra izmazgāšanas no cita akvārija. Tas paātrinās gruntī labvēlīgo batēriju un citu mikroorganismu  ātrāku saaugšanu.
 Pēc dažām dienām kādam no papilochromis pulcher tēviņiem uznāca ''melnie'' un tas sāka citā akvārijā dzenāt citas zivis. Tāpēc nekas neatlika, kā to izolēt. Un tā kā šim akvārijam vēl nebija iegādātas zivis, tad ieliku to šajā akvārijā. Puķu pods - lai būtu kur paslēpties.


20.03.2011.
Akvārijā jau kādu laiku ir aļģes! Matveida, piestiprinājušās pie eleohara. Ļoti līdzīga zīda aļģei (angliski silk algae).  Tas būtu arī saprotams. Akvārijs ir jauns, nav nostabilizējies līdzsvars, pirmais grunts slānis stipri krāso ūdeni un noteikti izdala arī citas vielas. Pie tam, 25 litru akvārijā ir uzlikts apgaismojums 30W, tas ir 0,83W/l, bet CO2 netiek pievadīts. Pat, ja akvārijā ir kādu vielu pārbagātība, domāju, ka sākšu pamazām to mēslot, lai paātrinātu augu augšanu, kā arī, kamēr nav CO2 iekārtas, būs jāizlīdzas ar ūdens maiņām.Teiksim kādus 3 litrus katru dienu.

25.03.2011.
Esmu izšķīries par ārējā filtra iegādi. Iemesli vairāki! Pirmkārt aquael fan mikro plus filtrs, lai arī mazs, tomēr šajā mazajā akvārijā izskatās kā klucis. Pāris rorītes no ārējā filtra izskatītos daudz nemanāmāk. Otrkārt, tā kā akvārijs ir jauns un vēl tikai startējas, tad protams parādījās augu atlikumi, un starp aļģēm ir saķērušies brūni ''puņķi''.
Ārējais filtrs man dotu vairākas priekšrocības:
 1. Vizuāli pievilcīgākas ir pāris akvārijā esošas ārējā filtra rores
 2. Lielāks filtrējošā materiāla apjoms (ideālā gadījumā tam būtu jābūt 10% no akvārija tilpuma, tātad vajadzētu 2,5 litrīgu filtrējošā materiāla apjomu) 
 3. Retāk jātīra filtrs.
 4. Labāks bioloģiskais līdzsvars, jo filtrs būs mājvieta milzīgam daudzumam mikroorganismu - nitrificējošām baktērijām, heterotrofajām baktērijām, un daudziem citiem organismiem.
 Meklējot ārējo filtru vēlos, lai tas būtu kvalitatīvs - nekādu kompromisu, tikai atzīta kvalitāte, tātad arī drošība ekspluatācijā. Lai tā apjoms būtu pietiekami liels, lai pārsūknētā ūdens daudzums nebūtu neadekvāti liels mazajam akvārijam.
Tā kā mazliet interesē arī paeksperimentēt, tad esmu izšķīries par Eheim Classic 2213. Ar šo filtru esmu ieguvis - 3 litrus lielu filtrējošo materiālu, enerģijas patēriņš tikai 8W, pārsūknētais ūdens daudzums 440 litri stundā.
FIltrs ir mazliet par jaudīgu, bet to var atrisināt piegriežot izejošo krānu, un pēc pāris mēnešiem, kad filtrs jau nedaudz aizsērēs, krānus varēs pagriezt vaļā - būs pašā laikā!
Tā arī izdarīju -iegādājos eheim classic 2213 filtru. Tikai izdarīju vienu izmaiņu - substrate pro lodītes nomainīju ar eheim lavu. Mans pamatojums ir tāds: šobrīd neplānoju milzīgu skaitu zivju, līdz ar to nav vajadzīgs bioloģiskās filtrēšanas materiāls ar milzīgu laukumu, arī akvārijs ir maziņš. Lava man dos pāris priekšrocības - tās poras ir nedaudz lielākas un tik ātri neaizsērēs, un ceru ka dēļ neregulārās formas tā kaut nedaudz veidos filtrā ūdens turbulenci un kaut nedaudz sabremzēs caurplūdes ātrumu.
Tātad šobrīd filtrā, ūdens tecēšanas virzienā, atrodas keramiskie gredzeni=>rupjā švamme=>eheim lava=> smalkā švamme (sintepons)=> aktīvās ogles švamme (atstāju, jo pirmais grunts slānis krāso ūdeni).

27.03.2011.
*Jaunais Eheim Classic 2213 ārējasi filtrs akvārijā rada diezgan stipru straumi. bet kā jau teicu - regulērju to ar krāniem, kamēr filtrs nav aizsērējis.
*Uz eleohara lapām, īpaši vecajām parādījusies staghorn aļģe (angliski staghorn algae). Un pieliekot filtru, pie palielās straumes tā sākusi augt vēl ātrāk un garāka. Iemesli noteikti ir vairāki - ir salīdzinoši stipra gaisma, nav barības vielu līdzsvars, jo arī pirmais grunts slānis ar aquael substrate pro+ ir vēl jauns un tikai stabilizējas, kā arī nav CO2 padeves pagaidām. Kā arī ļoti iespējams, ka uz eleohara lapām aļģe ir tieši tādēļ, ka tas ņemts no akvārija ar CO2 padevi un vecajām lapām ir vienkārši jāpielāgojas jaunajai videi, līdz ar ko tās vai nu izdala, ūdenī kādas barības vielas, lai augs varētu pielāgoties, vai kādu citu iemeslu pēc ir vieglāks mērķis aļģēm.
*Nu jau dažas dienas turpinu mēslot ar PMDD (skatīt attiecīgo rakstu sadaļā pie mēslojumu pagatavošanas). Lietoju to pa 0,5ml + 0,5ml JBL Ferropol+ KH2PO4 fosfora iegūšanai + katru dienu nomainu ~3-4 litrus ūdens. Jau tikai pēc pāris ūdens maiņām ir manāmi redzams, ka augiem tas patīk.
Turpināšu iesākto kursu, un tad redzēs, kas notiks ar aļģi. Ja izdosies panākt maksimālu augu augšanu bez papildus CO2- aļģei būtu jāpazūd!
Protams ir viens ļoti primitīvs paņēmiens, kā augiem piegādāt oglekli, un kā iznīdēt aļģi - glutāraldehīds. Bet man šķiet, ka tas būtu pārāk vienkārši. Liet akvārijā ķīmiju, kas pati par sevi nobeidz aļģi, un nobeidz ne vienu vien veidu , bet dažādas aļģes (lai arī pastiprina augu augšanu) būtu pārāk vienkārši!  Šobrīd mani vēl interesē akvārija līdzsvara izveidošana ar pēc iepsējas dabīgākām metodēm, bez agresīvas ķīmijas. Bet, protams, būtu interesanti arī to pamēģināt.
Vienīgi ienāca prātā tāds filosofisks jautājums - vai aļģu apkarošana ar  ķīmiju, (pat tādu, kas pastiprina augu augšanu)  vai tas attīsta akvārista ''profesionālismu'', vai tomēr ir vieglākais ceļš uz problēmas risinājumu? 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru