trešdiena, 2011. gada 16. februāris

30litri - pirmais akvārijs ar CO2


Veidojot šo akvāriju jau no paša sākuma tika izlemts, ka tas būs hi tech akvārijs ar CO2 padevi un stiprām gaismām. Mazliet tā kā bija ideja pārvērst šo akvāriju par tādu kā izmēģinājuma lauku. Un arī veidot dažādas kompozīcijas. Tagad gan jāsaka, ka ir žēl raut ārā ieaugušos augus un sākt atkal ar jaunu kompozīciju. Augstāk redzams akvārijs 4 mēnešu vecumā, pēc Barra mēslošanas metodes pielietošanas, vairāki no augiem tur atrodas tikai uz laiku, piemēram, limnophila priekšplānā.

Akvārija tehniskie dati:
izmēri 30x30x35
Gaismas 3x 11W aquael deco light
Filtrs tā pildījums: Hagen Elite crystal flo-20, pildījumā oriģinālā rupjā švamme, magic filter vatte, un starp sinteponu iespiesta eheim lava, kā bioloģiskā filtra substrāts
Sildītājs nav
CO2 sistēma, daudzums. aquael acti CO2 set, ar keramisko difuzoru
Gunts 1.slānis aquael acti substrate pro+, 2.slānis Tetra complete substrate, 3. slānis melna grnts 2-3 mm
Fauna  RCS, neocaridina gracilirostris, paracheirodon innesi,
Flora:  marsīlija, sgitaria subulata, eleocharis (kurš tieši nezinu, bet izaug ~20cm), mayaca fluviatilis, rotala rotundifolia, vesicularia dubyanaAkvārijs principā saauga 2-2,5 mēnešu laikā. Kurā tika arī izrautas un pārstādītas sagitārijas no priekšplāna uz aizmuguri. Un pēc tam priekšā sagitārijas vietu ļoti ātri iekaroja ļoti biezs marsīlijas paklājs.


Gan jāsaka, ka ar sagitāriju mazliet man tā kā neveicas, jo tā šajā akvārijā ir nedaudz tāda kā lieka. Augs ir ļoti labs un viegli audzējams. Tikai nonākot akvārijā ar CO2 padevi un auglīgu grunti tā aug ļoti labi gan garumā, gan izsūtot stīgas pārņem akvāriju un izspiež no vides citus augus. Līdz šim man ar sagitāriju bija pieredze akvārijos ar nelielu apgaismojumu un bez CO2 padeves, kur tā ļoti labi saglabāja zemu formu un kalpoja, kā viegli audzējams pirmā plāna augs. Tiklīdz būs iespēja to pārnest uz kādu citu akvāriju, tā arī nekavējoties to darīšu. Izmest pavisam būtu ļoti žēl.

Akvārijā aļģes ir bijušas tikai startēšanās laikā pirmajā mēnesī - zaļie punkti uz stikliem. Un otru aļģu uzliesmojumu ieguvu pats aiz savas muļķības. Proti  - izmazgāju filtra švammes ielejot pašā filtrā ūdeni, tad kaut kas nojauca manu darbošanos un vēlāk fiksi sametu visus grozus ar švammēm filtrā un pieslēdzu akvārijam. Protams no švammēm izmazgātie gruži tika iepūsti akvārijā. Ūdens pēc kāda laiciņa atkal kļuva tīrs, bet izmazgātie gruži, protams, sāka strauji pūt filtrā un visticamāk radīja amonjaka svārstības, kas izraisīja staghorn aļģes rašanos.
Aļģi apkaroju palaižot pa akvāriju uz vairākām nedēļam lielā daudzumā ričiju, mazo ūdens ziedu, pistiju raglapi un elodeju. Tā pilnībā nepazuda un vēl šobrīd lēni, lēni atkāpjas. Šobrīd mana fiolosofija ir pavisam vienkārša: domāt par augiem un veicināt to augšanu un aizmirst par aļģēm. Pat, ja rodas aļģes, vienalga domāt, kā panāķt maksimālu augu augšanu!
Ņemot vērā, ka akvārijs ir kļuvis par izmēģinājuma lauku, gan ķīmijas, gan dizaina, gan augu audžēšanas jomā, tad nekas neatlika, kā meklēt atbilstošu mēslojumu akvārjam. Un pagāja mēnesis, pusotrs, kamēr sadabūju visus reaģentus. Bet nu jau kādu laiku esmu nonācis pie secinājuma, ka paštaisītie minerālmēsli man dod vislielāko brīvību maniem eksperimentiem. Un tā arī ir visvieglāk dozēt mikro un makro elementus. Principā šī akvārija mēslošanā pielietoju sev pielāgotu Barra metodi, kas jau vairāk nelīdzinās Barra metodei. Un no Barra metodes ir tikai aizgūtas elementu koncentrācijas,  idejas un iedvesma. Vairāk par šī akvārija mēslojuma pagatavošanu un mēslošanas metodi lasiet šeit.
Veidojot šo akvāriju iedvesmojos arī no Amano idejām un principiem. Tā, piemēram, Amano vislielāko uzsvaru liek uz augu barošanu caur saknēm. Veidojot akvāriju arī es gribēju nodrošināties, lai sagatavotā grunts būtu auglīga, tāpēc tika izveidoti 2 grunts slāņi - pirmajā ieliku aquael substrate pro+, kas ir uz zemes bāzes veidots substrāts, virs tā nedaudz uzbēru tetras complete substrate, kas izskatās kā smalka grants kopā ar sīki sasmalcinātu kūdru. Un pa virsu uzliku parastu 2-3 mm lielus akmentiņus. Vienīgais trūkums šādai gruntij ir, kad raujot ārā augus to slāņi maisās kopā. Bet ja pārstādīšanu veic ļoti uzmanīgi, un augus, ar lielāku sakņu sistēmu kā sagitāriju rauj ārā raustot un kratot stādiņu, tad bieži izdodas izraut bez lielas grunts samaisīšanas.
Šobrīd izskatās, ka sagitārijai marsīlijai, ehinodoram un eleoharim šī grunts uzlabošana ir ļoti gājusi pie sirds.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru